Porady

Utylizacja mebli biurowych – jak ją przeprowadzić?

Zdarza się, że musimy pozbyć się z firmy starych mebli, ponieważ przeprowadzamy się do nowego lokalu, chcemy na nowo wyposażyć i umeblować nasze biuro lub likwidujemy działalność, co jest niestety dosyć częste w dobie koronawirusa.

Jak przeprowadzić utylizację mebli biurowych? Jaka firma może się tym zająć? Jak się do tego przygotować, jeżeli chcemy przeprowadzić ją sami, na własną rękę? Jakiego typu meble biurowe utylizować? Jak prawidłowo uregulować to w firmie lub jaki koszt ma taka usługa? Odpowiedzi na te pytania możecie znaleźć tutaj.

Utylizacja mebli biurowych to bardzo ważny proces, wymagający rozbudowanej procedury. Najważniejsze jest dokładne zaplanowanie tego przedsięwzięcia i odpowiedni transport mebli. Firmie utylizacyjno-recyclingowej powinno się postawić pytania dotyczące jej umiejętności oraz podejścia proekologicznego – czy segreguje śmieci itp. Koszty utylizacji mebli biurowych można sprawdzić w cennikach firm, które się w tym specjalizują.

Najpierw trzeba się zastanowić, czy któreś z mebli nadają się do ponownego użytku. Można wyodrębnić je z masy odpadów i umieścić np. w piwnicy biura. Po co je niszczyć, jeżeli jeszcze się do czegoś nadają?

Nie każdy wie, jak się zachować w przypadku utylizacji mebli biurowych. Oto kilka rad, by zrobić to dobrze. Chcemy opisać, jak przeprowadzić tę czynność samodzielnie, ale zachowując pewne zasady. Oto kilka najważniejszych wskazań:

  • odłóż na bok meble kuchenne i łazienkowe; ich utylizacja to inna procedura niż standardowa utylizacja biurek czy stołów. Wymagają one poddania specjalnym procedurom sanitarnym.
  • Posegreguj osobno meble specjalnego przeznaczenia, typu szafa pancerna czy sejfy. Są one objęte procedurą utylizacji przewidzianą przez producenta. Jeżeli masz wątpliwości, jak przygotować je do utylizacji, skontaktuj się z ich dystrybutorem lub producentem.
  • Posegreguj pozostałe meble z podziałem na kategorie: meble drewniane, meble z płyt MDF itp., meble z tworzyw sztucznych, np. plastiku, meble metalowe, meble z zawartością szkła itp.

Jeżeli wasze przedsiębiorstwo zatrudnia firmę utylizacyjno-recyclingową, postępujcie ściśle według jej wytycznych. Jeżeli utylizacja mebli wykonywana jest na własną rękę, zależnie od rodzaju materiałów i ich utylizacji, postaraj się dostosować do procedur wymaganych przez producentów, dystrybutorów, Sanepid oraz normy polskie i unijne w tym zakresie.

Wybierając firmę utylizacyjno-recyclingową, zwróć uwagę na ich wiedzę, umiejętności i doświadczenie, a także podejście proekologiczne oraz przestrzeganie norm unijnych i polskich w zakresie spektrum swojej działalności. Czasami warto pojechać na rozmowę i oględziny do jej siedziby. Ważne jest, do jakiego rodzaju centrum utylizacyjno-recyclingowego zostaną przetransportowane nasze odpady. Koniecznie sprawdź, czy to centrum segreguje śmieci, stosownie do ich rodzaju? W jaki sposób wprowadza do ponownego obiegu gospodarczego przerobione odpady?

Jak zaplanować utylizację mebli biurowych, żeby nie przerwać ciągłości prowadzenia biznesu na kilka dni? Musimy zaplanować ją po godzinach funkcjonowania firmy lub w nocy, jeżeli chcielibyśmy w przygotowania do utylizacji zaangażować naszych pracowników. Warto pomyśleć o dodatkowej zapłacie lub bonusach dla nich z tego tytułu.

Podsumowując, utylizacja mebli biurowych to skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga od nas nie tylko pieniędzy i zaangażowania czasu. Musimy się dobrze przygotować i znać możliwe rozwiązania oraz ich skutki dla firmy. Dlatego warto powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej firmie, która bardzo dobrze orientuje się w procedurach prawnych, zarówno polskich, jak i unijnych w tym zakresie.

Similar Posts