Aktualności

Dom czy mieszkanie – wady i zalety – część 2

Planując zakup własnego lokum zapewne zastanawiasz się już teraz nad wystrojem wnętrz, wyposażeniem kuchni a nawet nad wyborem firmy przeprowadzkowej. Zanim jednak przejdziesz do szczegółów, musisz zdecydować: dom czy mieszkanie. Jeśli tej decyzji jeszcze nie podjąłeś, poniżej znajdziesz wskazówki, jak znaleźć odpowiedź. W części pierwszej zostały wskazane wady i zalety mieszkania; w tej zajmiemy się domem.

Dom – zalety

Znów pierwsze, co przychodzi do głowy, to duża przestrzeń, łatwa w aranżacji; możliwość dowolnego rozbudowywania, dobudowywania pomieszczeń, ścianek działowych; również wyboru okien, elewacji, drzwi etc. To też niemal nieograniczona ilość miejsc parkingowych – ograniczona wielkością posesji. To możliwość organizowania imprez, w tym przy grillu albo ognisku. Odległość od sąsiadów daje większą swobodę w poruszaniu się po domu i różnych działaniach w nim prowadzonych – od chodzenia nago, jeśli ktoś lubi, przez tłuczenie kotletów albo odkurzanie w środku nocy, skończywszy na normalnej imprezie ze znajomymi. Ogródek, ogród, w którym możesz robić, co Ci się żywnie podoba. Możesz posadzić dowolne rośliny, postawić huśtawkę, a jak zmieni Ci się wizja albo potrzeby, przekopać wszystko i postawić sobie wiatę, żeby zorganizować w niej warsztat. To możliwość zbudowania kominka – albo kilku. To też dowolność w wyborze rodzaju ogrzewania (może być centralne miejskie, jeśli jest taka możliwość, gazowe, pompa ciepła, instalacja grzewcza poprowadzona z kominka w ścianach, w podłodze), prądu – np. panele słoneczne – najbardziej ekologiczny sposób, zapewniający przy okazji ciepłą wodę, a w odpowiednich warunkach i dobrze ulokowane dający nadwyżki energii, które można sprzedać. To też brak rosnącego co kilka miesięcy czynszu.

Dom – wady:

Przede wszystkim duże koszty utrzymania; wszystko zależne od Ciebie – od projektu kanalizacji, przez przyłączenie mediów, po naprawę albo rynny. Największy remont w mieszkaniu to łazienka albo kuchnia – w domu to dach i fundamenty. Samemu musisz zadbać o śmieci, o działkę, podatki, utrzymanie dobrego stanu każdej instalacji, zorganizować ochronę i ubezpieczenie. Da się to wszystko zrobić tak, żeby te koszty zminimalizować, żeby wcale nie przewyższyły one zbytnio kosztów utrzymania mieszkania. Ale wymaga to nakładu ogromu pracy i planowania.

Jeśli to Cię nie przeraża, kluczowa pozostaje lokalizacja. Można kupić dom w mieście, postawić dom w środku lasu albo w szczerym polu; od tego zależy uwarunkowanie reszty życia: bliskość i łatwość w dostaniu się do sklepów, na pocztę, do szkoły, pracy – czasem bez samochodu na każdego członka rodziny po prostu nie da się normalnie funkcjonować, a każde, nawet najmniejsze wyjście po bułki to wyprawa. Czasem trzeba przeorganizować sporą część życia.

Podejmując decyzję, czy kupić mieszkanie czy dom (a dom czy kupić, czy zbudować) warto zrobić listę wszystkich za i przeciw, ale przede wszystkim listę oczekiwań i planów na przyszłość i spisać ważne aspekty życia. Wyważyć, które są najistotniejsze, które mogą ulec zmianie, a których nie porzucisz niezależnie od wszystkiego. Pamiętaj, że to nie jest codzienny zakup, to będzie Twoje miejsce i twoje życie przez wiele, wiele następnych lat.

Autor: Katarzyna Grochólska

Similar Posts